2 Şubat 2012 Perşembe

Futbol Tarihinin En Kanlı Maçları


13 Mayıs 1990 Dinamo Zagreb(Hırvat)-Kızılyıldız(Sırp) maçında çıkan büyük olaylar, Yugoslavya iç savaşının habercisiydi. Sonrası malum soykırımlar, katliamlar, ölümler...

Dün akşam televizyonda Mısır'da Al Ahli ve Al Masri takımları arasında oynanan karşılaşmanın ardından yaşanan olaylarda en az 74 kişinin hayatını kaybetmesi, bana D.Zagreb-Kızılyıldız maçını anımsattı. Tahrir'deki kanlı çatışmalardan sonra bu hadise sadece futbol şiddeti haberi gibi dursa da, işin iş yüzü elbette böyle değildir.
Malesef biz insanlar dünyadaki hem en gelişmiş canlılarız hemde en vahşi, acımasız bir türüz. Tarih boyunca bitmek bilmeyen savaşlar....Yeri gelmişken futbol tarihinin en kanlı maçlarından bazıları:

Peru (1964), Lima Faciası: Hiç kuşkusuz dünya futbol tarihinin en acı olayı 1964 yılının Mayıs ayında Peru'da yaşandı. Başkent Lima'daki Ulusal Stadyum'da oynanan Peru-Arjantin Milli maçının ardından çıkan olaylarda 300'den fazla kişi hayatını kaybetti.

Rusya (1982), Luzhniki Faciası: Rusya'nın başkenti Moskova'da 1982 yılı Ekim ayında Rus ekibi Spartak Moskova ile Hollanda takımı Haarlem arasında oynanan maçtan sonra Luzhniki Stadyumu'nun çıkış kapısında yaşanan izdihamda 300'den fazla kişi hayatını kaybetmişti.

İskoçya (1971), Ibrox Faciası: Dünyanın en büyük derbilerinden biri olarak kabul edilen Old Firm yani Glasgow Rangers - Celtic maçlarının tarihinde de kanlı bir sayfa var. İki takım arasında 2 Ocak 1971'de Ibrox Stadyumu'nda oynanan derbi maçın sonunda 66 kişi öldü, 200'den fazla kişi yaralandı.

Brüksel (1985), Heysel Faciası: 1985 yılı 29 Mayıs'ı futbol tarihinin en unutulmaz felaketlerinden birinin yaşandığı gün olarak hafızalara kazınmıştı. Avrupa'nın iki büyük takımı Liverpool ve Juventus'u karşı karşıya getiren Brüksel'deki Heysel Stadyumu'nda oynanan UEFA Kupası final maçında tamamı Juventus taraftarı 39 kişi ölmüş 600 kişi yaralanmıştı.

Güney Afrika (2001), Ellis Park Faciası: Güney Afrika'nın başkenti Johannesburg'da Orlando Pirates ve Kaizer Chiefs adlı takımlar arasında oynanan maç sırasında tribünlerde yaşanan panik sonucu 43 kişi hayatını kaybetmişti. 11 Nisan 2001 yılında yaşanan ve Ellis Park Faciası olarak anılan bu olay Güney Afrika futbol tarihinin de en kanlı olaylarından biri olarak kayıtlara geçmişti.

İngiltere (1989), Hillsborough Faciası: İngiltere'nin Liverpool ile Notthingham Forest takımları arasında oynanan İngiltere Federasyon Kupası (FA Cup) yarı final maçı İngiltere futbol tarihinin en feci futbol facialarından birine neden olmuştur. Maçın Sheffield United'ın sahası Hillsborough Stadyumu'nda oynanması nedeniyle Hillsborough faciası olarak adlandırılan olayda tamamı Liverpool taraftarı 96 taraftar ezilerek hayatını kaybetmiş 800'e yakın kişi ise yaralanmıştı.

Guatemala (1996), Guatemala Faciası: 16 Ekim 1996'da Guatemala ile Kosta Rika arasında oynanan Dünya Kupası Elemem maçı öncesi stadyumda çıkan izdihamda 78 kişi ölmüş 180 kişi de yaralanmıştı.

Hiç yorum yok: